Zapraszamy Małżeństwa do Domowego Kościoła

 Domowy Kościół – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie

 

Małe wspólnoty w parafii są miejscem formowania się dojrzałych chrześcijan. Są środowiskiem, w którym parafianie mogą budować relację z Bogiem i między sobą, a także zaangażować się bardziej w życie lokalne i służyć parafialnej rodzinie. W Kościele posoborowym jest wiele wspólnot, o różnych charyzmatach, odpowiadających na różne potrzeby jego członków, a jednocześnie realizujące niezmiennie ewangelizacyjne zadanie Kościoła.

Ruch Światło-Życie, popularnie zwany oazą, istnieje w Polsce od lat 60. Założyciel, ksiądz Franciszek Blachnicki, początkowo tworzył Ruch jako formację dla młodzieży, jednak szybko okazało się, że młodzi oazowicze dorastają i jest potrzeba przemyślenia drogi dla małżeństw i rodzin. Z biegiem lat ukształtowała się gałąź rodzina – Domowy Kościół.

Przy naszej parafii istnieją obecnie dwa kręgi rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, czyli dwie małe grupy, w których spotyka się od 4 do 7 małżeństw. Spotykamy się raz w miesiącu w naszych domach, razem z towarzyszącym nam opiekunem duchowym, księdzem wikariuszem Stanisławem, aby wspólnie wzrastać w naszej wierze, rozważać Słowo Boże, dzielić się ze wspólnotą swoim życiem – tym, co nas w ostatnim miesiącu cieszyło i co było naszym kłopotem. Latem (choć nie tylko) wyjeżdżamy na rekolekcje, które mają różną długość. Jedne trwają 15 dni, inne 5. Zawsze jest to jednak czas całkowitego i bardzo intensywnego zanurzenia się w Bogu, w Jego słowie. Często jest to czas odkrywania: Jak chcę, by wyglądało moje życie? Gdzie w tym wszystkim jest Bóg? Czy on mnie kocha? Poznajemy Pismo Święte, Liturgię, Kościół. Rozwijając naszą modlitwę budujemy relację z Bogiem, a poświęcając czas współmałżonkowi pogłębiamy sakramentalną miłość.

Każdy z nas, budujących wspólnotę, jest inny, ma za sobą różne doświadczenia, co sprawia, że możemy wspierać się w życiowych sytuacjach i służyć sobie wzajemnie. Żyjąc we wspólnocie razem cieszymy się naszymi radościami – narodzinami dzieci, sukcesami zawodowymi i osobistymi, wspieramy się w trudnościach, chorobach i życiowych zakrętach. Dla wielu z nas wspólnota jest drugą rodziną, w której spoiwem są wspólne wartości i priorytety.

 

Aktualnie przy naszej parafii tworzy się trzeci krąg. Małżeństwa zainteresowane dołączeniem zapraszamy do kontaktu z ks. Stanisławem.

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.