Propozycja Patrona Szkoły Podstawowej w Osielsku

 

                                                           WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - 1.11.2019

                                                       g. 8.00; 9.30; 11.00; NA CMENTARZU g. 13.00

                                                           w tym dniu nie ma Mszy św. o 12.10 i 18.00

 

MSZE ŚW. NIEDZIELNE

sobota: g. 18.00

niedziela: g. 8.00; 9.30; 11.00-suma; 13.00 i 18.00

 

dla Maluchów i Rodziców: g.12.10

 

 

 NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE DLA DZIECI OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU g. 16.30

DLA WSZYSTKICH G. 17.30

 

MODLITWA U GROBU ŚW. JANA PAWŁA II ZA NASZĄ PARAFIĘ

 

                                                    

                                                     POŚWIECENIE RÓŻAŃCÓW DZIECIOM DO I - KOMUNII ŚW.

 

PIELGRZYMKA OSIELSKO  - BYSZEWO / 7.09.2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

OJCIEC MALACHIASZ - PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ W OSIELSKU ?

 

Dlaczego nie! 

Bo to właśnie ks. Wojciech Gąsiorowski proboszcz w Osielsku w XIX w. dokładnie w latach (1820 - 1857)

jest, pomysłodawcą szkoły, twórcą i jej założycielem, bo nie kto inny jak właśnie On najpierw przekonał parafian do powstania takiej instytucji, a potem ówczesne władze pruskie. I to od nich dostał pozwolenie na budowę budynku pod pierwszą szkołę w Osielsku.

To On jest twórcą dziś 200-letniej szkoły w Osielsku, to on pobudował plebanię (1828) i To On w 1842 r. rozebrał stary drewniany kościół i na tym samym miejscu, po trzech latach zbudował ten obecny z cegły (1844) - to nasza dzisiejsza świątynia. Trzy najstarsze budowle w naszym Osielsku są Jego dziełem!

 

 

 

Ojciec Malachiasz to cysters z Koronowa, bowiem władze pruskie dokonały kasaty tamtejszego opactwa i zakonnicy zmuszeni byli do opuszczenia zakonnych murów i rozjechania się w różne części rozebranej przez zaborców naszej Ojczyzny.

 

 

Co wiemy o naszym potencjalnym PATRONIE?

 

Urodził się 30.03.1775r. w Przesławicach. Tego samego dnia został ochrzczony w kościele parafialnym w Łasinie. W wieku 29 lat wstąpił do zakonu cystersów. Po studiach teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie w Lądzie 17.11.1809r. z rąk tamtejszego bpa, opata Raczyńskiego. W klasztorze w Koronowie pełnił obowiązki kustosza. Po kasacie klasztoru objął funkcję kapelana u hrabiego Moszczeńskiego w Żołędowie. Natomiast w 1820 r. przejął beneficjum w parafii osielskiej. i był Jej proboszczem do 1857r.

Odznaczał się wielkim talentem organizacyjnym, bowiem w czasach zaborów dokonał rzeczy wielkich. Trzy najstarsze budynki Osielska: szkoła, plebania i kościół to dzieło ks. Wojciech Gąsiorowskiego.

 

Jak to się stało, że  w tamtych odległych czasach, rozbioru naszej Ojczyzny zbudował szkołę? 

Otóż ks. Wojciech Gąsiorowski w 1818 r. zwrócił się otwartym pismem w języku polskim i języku łacińskim do władz pruskich o potrzebie edukowania dzieci w Osielsku.  W piśmie tym żali się na brak właściwego miejsca na naukę, żali się na brak funduszy, a także prosi o stosowną pensję dla nauczyciela, który zamieszka w szkole i podejmie się tej pracy. W piśmie do władz pruskich podkreśla, że w podobnych miejscowościach są już szkoły i odbywają się zajęcia, a w Osielsku dzieci „jak bydlęta w grubej nieludzkości wychowują rodzice”. Na mocy tego pisma władze pruskie pozwoliły na wybudowanie Szkoły w Osielsku. Od tego czasu nieprzerwanie trwają zajęcia lekcyjne po dzień dzisiejszy. Fundamenty tej szkoły są tak silne, że nawet działania I i II wojny światowej nie zdołały powstrzymać rozpoczętej w 1820 r. edukacji. Jeśli dziś Osielsko szczyci się piękną, nowoczesną szkołą, to Uczniowie i Rodzice muszą pamiętać, że kręgosłup tej budowli i kamień węgielny, to Jej założyciel KS. WOJCIECH GĄSIOROWSKI cysters z Koronowa o imieniu OJCIEC MALACHIASZ.

 

 

O tym człowieku nie może zapomnieć obecny Dyrektor szkoły i cała Rada Pedagogiczna, O TYM CZŁOWIEKU NIE MOGĄ ZAPOMNIEĆ OBECNE WŁADZE NASZEJ GMINY I O TYM CZŁOWIEKU NIE MOŻEMY ZAPOMNIEĆ MY,  którzy tu mieszkamy, pracujemy, uczymy się i chodzimy po tej ziemi, w której historyczne korzenie tkwią głęboko. Powinniśmy je odkopywać, poznawać i przekazywać następnym pokoleniom. To jest nasza historia, to są nasze fundamenty i to jest nasz patriotyczny obowiązek by, tę prawdę pielęgnować - to jest nasza narodowa, lokalna tożsamość! Ona tak mocno wpisuję się w przeżywaną przez naszą Ojczyznę 100 - letnią NIEPODLEGŁOŚĆ. Osielsko też jest niepodległe od stu lat dzięki wytężonej walce z okupantem bardzo wielu ludzi, a wśród nich jest niezmiernie zasłużony ks. Wojciech Gąsiorowski, który nie szablą, nie bronią ale piórem, językiem, intelektem, mądrością i rozumem w tamtym czasie pokonał okupanta. 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.