Domowy Kościół

logo oazy rodzin

Wspólnotę Domowego Kościoła w naszej parafii można spotkać na comiesięcznej Mszy Świętej. Włączamy się wówczas w liturgię: czytając Słowo Boże, Modlitwę powszechną oraz niosąc procesyjnie dary. Stałym punktem naszej formacji są spotkania małżeńskie odbywające się raz w miesiącu w wybranym domu, gdzie dzielimy się przeżytymi doświadczeniami rodzinnymi i Pismem Świętym, modlimy się i rozważamy teksy o duchowości rodzinnej. Małżeństwa Domowego Kościoła modlą się i służą w naszej parafii od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wspólnotą opiekuje się ks. Stanisław Gajek wraz z małżeństwem Iwony i Przemka Wojciechowski. Obecnie liczy ona cztery małżeństwa.

Zapraszamy wszystkie osoby poszukujące bliższych informacji lub zainteresowane formacją w Ruchu Światło-Życie do kontaktu pod numerem: 887 666 669 lub 500 189 588.

Domowy Kościół jest wspólnotą rodzin katolickich. Nazwa oznacza miejsce bliskie sercu rodziny, gdzie odnajdujemy: pokój - w modlitwie i Piśmie Świętym, siłę - dzięki wzajemnemu świadectwu życia oraz radość - we wspólnocie i gestach pomocy. Założyciel  wspólnoty sługa boży ks. Franciszek Blachnicki powyższy charyzmat naszej wspólnoty ujął w trzech greckich słowach: liturgia, martyria i diakonia. Wspólnota powstawała w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w trakcie wakacyjnych spotkań rodzin z ks. Franciszkiem. Jej źródłem jest duchowość i program Ruchu Światło-Życie stworzony przez ks. F. Blachnickiego w czasie pracy duszpasterskiej z młodzieżą i studentami oraz doświadczenia francuskiego Międzynarodowego Ruchu Małżeństw Katolickich Equipes Notre Dame (powstałego przed II wojna światową). Doświadczenia i świadectwo francuskich małżonków zostało przeniesione na polskie warunki przez współpracownika ks. Franciszka - siostrę Jadwigę Skudro (RSCJ). Tyle historia…

Gałąź rodzinna Ruchu Światło Życie jest głęboko związana z przesłaniem tworzenia oaz życia chrześcijańskiego w parafiach rozumianego jako kontynuacja naszego tradycyjnego duszpasterstwa rodzin. Jednak szczególną uwagę zwraca się tu na pielęgnowanie domowych zwyczajów, reguł oraz dialogu małżonków. Rodzina, która modli się razem, czyta Pismo Święte i pielęgnuje rytuały roku liturgicznego może być dla swojej parafii świadectwem żywej kultury chrześcijańskiej, aktywnym uczestnikiem życia religijnego oraz wsparciem w podejmowanych działaniach duszpasterskich. Dzieci ukształtowane w domowym kościele chętniej włączają się w inicjatywy duszpasterskie i ewangelizacyjne na terenie szkoły oraz mają szansę stać się liderami wśród swoich rówieśników.

Stałymi formami wspierającymi rozwój duchowy w Domowym Kościele są trzystopniowe rekolekcje (odbywające się w całej Polsce i poza granicami), kursy oraz dni wspólnoty na terenie Bydgoszczy. Jest to niezwykła okazja do oderwania się od codziennych zajęć i przeżycia wspólnoty „pierwszych chrześcijan” zasłuchanych w słowa Jezusa. Rekolekcje są swoistą wyprawą „na głębię” swojej osobowości oraz uczą dojrzałego katechumenatu. Ważnym znakiem jedności dla rodzin Domowego Kościoła jest ikona Świętej Rodziny. Została namalowana w Jerozolimie w klasztorze benedyktyńskim. Punktem centralnym obrazu są splecione dłonie wyrażające symbolicznie jedność Chrystusa z parą małżeńską złączoną sakramentalną przysięgą.

Domowy Kościół rozwinął się już w 20 krajach. Poza Polską najliczniejsze wspólnoty znajdują się: na Ukrainie, a następnie na Słowacji oraz w USA (kręgi anglojęzyczne). Łącznie we wspólnotach formuje się ponad 21 tysięcy małżeństw. W diecezji bydgoskiej ksiądz biskup Jan Tyrawa mianował moderatorem Domowego Kościoła proboszcza parafii św. Antoniego w Bydgoszczy ks. Janusza Konysza, a współprowadzącą parą diecezjalną jest małżeństwo: Marlena i Remigiusz Galiccy.

do pogłębienia informacji zapraszamy na stronę:    http://www.dk.oaza.pl

o założycielu Ruchu Światło-Życie:                         http://oaza.pl/blachnicki30