Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgicza Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza składa się z dwóch zasadniczych grup. Pierwszą stanowią chłopcy w wieku od około 6 do 16 roku życia. Nazywana powszechnie ministrantami. Drugą stanowią chłopcy i mężczyźni, którzy podczas Mszy Świętych i nabożeństw czytają Słowo Boże (Stary i Nowy Testament, poza Ewangeliami - te zarezerwowane są dla duchownych). Obydwie grupy asystują podczas Mszy Świętych i nabożeństw.

Każdy lektor i ministrant, jak każdy ochrzczony, zobowiązany jest do coniedzielnej Mszy Świętej. Jednak ze względu na chęć służenia Panu Bogu, ministranci i lektorzy służą także w ciągu tygodnia. W okresie kolędowym ministranci i lektorzy towarzyszą kapłanowi podczas nawiedzin duszpasterskich rodzin. Ponadto do obowiązków Służby Liturgicznej należy uczestnictwo w cotygodniowych "zbiórkach", czyli spotkaniach z księdzem opiekunem, których celem jest formacja oraz omówienie technicznych kwestii związanych z asystowaniem.

Wspomnijmy jeszcze krótko o stroju LSO. Ministranci noszą kołnierz i rewerendę (kolor zależny od roku liturgicznego) oraz białą komżę. Starsi ministranci noszą czerwoną rewerendę oraz białą komżę. Lektorzy - białą albę przewiązaną paskiem, zwanym z języka łacińskiego cingulum.

Pod koniec roku szkolnego odbywa się wspólny wyjazd w ciekawe miejsca, którego celem jest integracja grupy. W tym roku byliśmy w Gnieźnie oraz w Aquaparku w Poznaniu.

msza ministranci

Jeżeli chcesz służyć Panu Bogu przy Jego Ołtarzu to serdecznie zapraszamy na zbiórkę w poniedziałek po wieczornej Mszy Świętej.